Wystawa
Stanowiące wystawę nagrania wywiadów z Powstańcami Warszawskimi zostały włączone do Katalogu Biblioteki, aby każdy mógł ich wysłuchać dzięki Mazowieckiej Bibliotece Cyfrowej.
Pamięć pozostanie żywa, gdy będzie żyła w ludziach, gdy będziemy mogli wspominać.
Naszą opowieść zaczęliśmy od utworu Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”, stanowiącego najprostszą formę edukacji patriotycznej najmłodszego pokolenia. Ta wyliczanka, recytowana przez Powstańców zaproszonych do nagrań, w symboliczny sposób nawiązuje do udziału dzieci i młodzieży w zrywie powstańczym.
Powstańcy podzielili się swoimi wspomnieniami, opowiedzieli o życiu przed, w czasie i po Powstaniu. Poznaliśmy sylwetki osób, którym przyszło zmierzyć się z dramatyczną rzeczywistością.
Usłyszeliśmy o symbolach Powstania – „Znaku Polski Walczącej”, godzinie „W”, Radiostacji „Błyskawica” , historii zdobycia PAST-y oraz „Pomniku Małego Powstańca”, aby nie zostały one hasłami pozbawionymi znaczeń.
Niepamięć stawia przed nami pytania, na które za wszelką cenę pragniemy znaleźć odpowiedzi, aby postawić kropkę. Niech ta wystawa, za sprawą swojej wirtualnej formy, będzie żyła wśród multimedialnego społeczeństwa, ocalając pamięć o Powstaniu Warszawskim dla przyszłych pokoleń.
KTO TY JESTEŚ
SYMBOLE
WSPOMNIENIA
- Z ust Powstańców Warszawskich – Halina Rogozińska ps. „Mała”
- Z ust Powstańców Warszawskich – Halina Bieżan – Glonek ps. „Lalunia”
- Z ust Powstańców Warszawskich – Irena Paśnik ps. „Miła”
- Z ust Powstańców Warszawskich – Jakub Nowakowski ps. „Tomek”
- Z ust Powstańców Warszawskich – Janusz Walędzik ps. „Czarny”
- Z ust Powstańców Warszawskich – Jerzy Czerski ps. „Szczupak”
- Z ust Powstańców Warszawskich – Leszek Żukowski ps. „Antek”
- Z ust Powstańców Warszawskich – Stanisław Lipiński ps. „Kadet”
- Z ust Powstańców Warszawskich – Zbigniew Daab ps. „Kapiszon”